AGES Kulltorp söker lagerarbetare
Har du erfarenhet från Lager/Logistik? Är du praktiskt lagd, snabblärd och redo att göra resan med
oss? Vill du jobba på ett företag som satsar här och nu inför framtiden?
Vi söker nu Dig som vill arbeta hos oss på AGES Kulltorp, som Lagerarbetare.
Tjänsten gäller 100%, Dag-skift
Som Lagerarbetare ansvarar du för att den interna logistiken görs effektivt, lastning och lossning sker
enligt anvisade rutiner och hanterar bokningar.
I tjänsten ingår till exempel:
– Att tillsammans med Lageransvarig prioritera de dagliga arbetsuppgifterna.
– Att hantera den interna logistiken effektivt och enligt uppsatta rutiner.
– Att lasta och lossa lastbilar.
– Att boka och ta emot gods enligt fastställda rutinerna.
– Att hantera Volvo och andra kundportaler enligt Kundens rutiner.
– Att säkerställa inventering enligt fastställda rutiner.
– Att säkerställa servicenivån så väl internt som externt.
– Att vara behjälplig inom övriga förekommande arbetsuppgifter inom arbetsområdet.
– Att utrustning hanteras på ett korrekt sätt och enligt våra rutiner för service och underhåll så
att utrustningens livslängd säkerställs.
Vi söker dig som
Har ett tekniskt intresse och gillar att arbeta med logistik. Utbildningsmässigt är det önskvärt med
någon form av logistikutbildning, men inget krav utan erfarenhet av tidigare lagerarbete är väl så
meriterande. Tuckkort A2 och B1 krävs. Kunskaper inom Fordonsindustrins hantering och Monitor G5 är ett plus.
Våra förväntningar av dig
Du arbetar självständigt, tycker om att hålla ordning runt dig och ständigt vill förbättra. Att du vill göra en resa tillsammans med oss på AGES. Du behärskar svenska i både tal och skrift.
AGES Kulltorp är en komplett systemleverantör av förädlat pressgjutgods. En strategisk samarbetspartner inom ett flertal olika branscher när det gäller pressgjutning och efterbearbetning av aluminium. Våra i princip helt automatiserade pressgjutningsmaskiner arbetar inom spannet 300–830 ton. Även vår
smälthantering är helt automatiserad. Man kan säga att vi har ett inbyggt kanalsystem med flytande aluminium som fyller på våra pressgjutningsmaskiner. Vi gjuter, utför skärande bearbetning och slutmonterar direkt på plats. Vår styrka ligger i att vi tar totalansvar för hela produktionskedjan. Vi arbetar med ett flertal olika branscher, såsom Automotive, Industri, Bygg och Hjälpmedel. Vår ambition är att ha en bred kundbas. AGES Kulltorp är certifierade med ISO 9001:2015, ISO 14001:2015 och IATF 16949:2016.
AGES Kulltorp ingår i AGES-koncernen vilken är en av Sveriges ledande leverantörer av precisionsgjutna,
bearbetade och monterade kvalitetskomponenter i större serier. Övriga bolag inom koncernen – AGES Värnamo, AGES Hörle, Hörle Ningbo, AGES Falkenberg, AGES Unnaryd och UB verktyg.
För vidare kontakt
Jenny Nilsson, AGES Kulltorp.
jenny.nilsson@ages.se
0370-836 77