2025-10-23

AGES Delårsrapport 1 januari – 30 september 2025

Delårsperiod 1 januari – 30 september

  • Under delårsperioden uppgick nettoomsättningen till 651 MSEK (669). 
  • Rörelseresultatet uppgick till 29 MSEK (52) motsvarande en rörelsemarginal på 4,5% (7,8%).
  • Resultatet per aktie för kvarvarande verksamhet uppgick till 2,45 kronor (5,56).
  • Resultatet per aktie total verksamhet uppgick till 1,76 kronor (2,97). 
  • Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 84 MSEK (82).

 

Tredje kvartalet 1 juli – 30 september

  • Nettoomsättningen för andra kvartalet uppgick till 181 MSEK (176). 
  • Rörelseresultatet uppgick till -1 MSEK (5) motsvarande en rörelsemarginal om -0,4% (2,8%).
  • Resultatet per aktie för kvarvarande verksamhet uppgick till -0,29 kronor (0,41).
  • Resultatet per aktie total verksamhet uppgick till -0,29 kronor (-0,14). 
  • Engångskostnad organisationsförändring koncernchef om -6,8 MSEK

 

VD:s kommentarer till koncernens utveckling

 

Ett kvartal med ökad tillväxt och stärkt lönsamhet

I en utmanande omvärld präglad av osäkra handelsvillkor, geopolitiska spänningar och osäker konjunktur rapporterar vi för andra kvartalet i rad tillväxt i både omsättning och rörelseresultat. Under perioden har det varit volatilt och inledningen av kvartalet var avvaktande men efter att villkor kring handelshinder beslutats noterade vi snabb återhämtning i många av de branscher vi levererar till.

 

Tredje kvartalets omsättning visade trots den inledande osäkerhet på en tillväxt med ca 3 procent jämfört med föregående år och uppgick till 181 MSEK (176). I juli fattade styrelsen beslut om förändring i koncernledningen varför kvartalet belastas med en kostnad för avgångsvederlag om ca 7 MSEK. Rörelseresultatet före denna kostnad uppgick till 6 MSEK (5) motsvarande en rörelsemarginal om 3,4 procent (2,8%). Rörelseresultatet för kvartalet inkluderat engångskostnad hamnade på -1 MSEK (5).

Sett till delårsperioden minskade koncernens omsättning med cirka 3 procent i förhållande till motsvarande period föregående år och uppgick till 651 MSEK (669). Omsättningsavvikelsen förklaras av ett svagt första kvartal som var präglat av osäkra handelsvillkor och geopolitiska spänningar. Rörelseresultatet för årets nio månader, före engångskostnad avseende koncernchefsbyte, hamnade på 36 (53) motsvarande en rörelsemarginal om 5,3 procent (7,8%). Rörelseresultat inklusive engångskostnader uppgick till 29 MSEK (53) motsvarande en rörelsemarginal om 4,5 procent (7,8%).

 

Fortsatt arbete mot diversifierad kundstruktur

Inom affärsområdet Precision Components har vi efter semestern fortsatt vårt strategiska arbete med att bredda och utveckla vår kundstruktur. Riktade insatser mot specifikt utvalda sektorer har medfört att vi under kvartalet har signerat två nya kunder verksamma inom energisektorn. Kontrakten har ett sammanlagt årligt ordervärde om ca 10 MSEK. Kunder inom entreprenad och framför allt jordbrukssektorn som under första halvåret visade en låg aktivitet påvisar återhämtning med ökad orderingång som följd. Mer normaliserat är det inom industri och fordonssektorn medan vi ser en begynnande minskning i orderingången hos kunder verksamma inom material­hantering.

Inom affärsområde Engineering Solutions har vi påbörjat konsolidering av våra två formverktygsbolag med syfte att göra oss mer effektiva inom organisation och produktion. Två produktionsenheter ska under hösten bli en. Detta utan att vi gör avsteg från vårt starka kunderbjudande inom formverktygstillverkning mot plast-, zink- och alu­miniumindustrin. Produktionssamordning, integrering av konstruktion och försäljningsavdelningar ger oss goda förutsättningar att stärka och växa vår marknad inom området med ökad lönsamhet. I likhet med våren är marknaden inom detta affärsområde fortsatt avvaktande och kunderna väljer att senarelägga många projekt.
 

Marknadsutsikter

Den osäkerhet som präglade våren och inledningsvis sommarmånaderna har stabiliserats. Under kvartalet var trenden försiktigt positiv och sett till koncernens totala orderstock ökade den något. Vid periodens utgång var den något högre än fjolårets orderstock vid motsvarande tidpunkt. Som nämnts noterar vi att vissa sektorer pekar mot tillväxt där vi lyfter fram jordbrukssektorn medan materialhantering tenderar att vara mer avvaktande. Sektorer mot fordon och övrig industri är bedömningen mer normaliserat stabil men med erfarenhet att dessa sektorer snabbt kan justeras i endera riktningen.

 

 

Johan Bladh

Tf. VD och koncernchef

 

Halmstad oktober 2025

 

Se vidare bifogad rapport.

 

För ytterligare information, kontakta:

Johan Bladh, CEO AGES Industri AB

Tel: +46 (0) 706 04 83 82

E-post: johan.bladh@ages.se

 

Denna information är sådan som AGES Industri AB (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning (EU nr 596/2014). Informationen lämnades, genom angiven kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 23 oktober 2025 kl. 15.00 CET.

 

AGES Industri AB (publ)

www.ages.se

 

AGES erbjuder gjutning, bearbetning, tooling och montering av kvalificerade precisionskomponenter i större serier. AGES nettoomsättning uppgår till ca 900 MSEK och koncernen har i dag ca 330 medarbetare.

AGES B-aktier är noterade på Nasdaq Stockholm First North Premier Growth Market under kortnamnet AGES B och företagets Certified Advisor är Eminova Fondkommisson AB, adviser@eminova.se, +46 (0) 8 684 211 10.